Strona główna >> KULTURA >> Rewitalizacja Alei Chińskiej

REWITALIZACJA aLEI CHIŃSKIEJ


 

W październiku 2010 roku, Fundacja Sinopol nawiązała kontakt z Muzeum Łazienki Królewskie w związku z przygotowaniem albumu „Polska-ojczyzna Chopina”. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że historyczne ślady Chin w Parku Łazienkowskim są znacznie mocniejsze niż się spodziewaliśmy. 

 

Okazało się, że w latach 80-tych XVIII wieku, w okresie gdy Chiny były bardzo modne wśród arystokracji europejskiej, polski król Stanisław August Poniatowski, nadał nazwę „Aleja Chińska” drodze łączącej jego rezydencję - Zamek Ujazdowski z Pałacem w Wilanowie. Obecnie Aleja ta znajduje się jedynie w obrębie Parku Łazienkowskiego i biegnie z północy na południe przez cały jego obszar. Jej całkowita długość wynosi 1200 m. 

 

 

← Kliknij aby dowiedzieć się więcej

 

Na skrzyżowaniu Alei Chińskiej z Promenadą Królewską, w 1784 roku w ogrodzie angielskim wybudowano także kamienny most chiński. Obecnie, jedynym śladem, który po nim pozostał, są szkice przechowywane w Gabinecie Rycin Uniwersytetu Warszawskiego oraz wartościowy obraz olejny z Muzeum w Sankt Petersburgu. Oba dzieła żywo odzwierciedlają ówczesny chiński klimat w Parku Łazienkowskim. 

 

Dyrektor Muzeum, Tadeusz Zielniewicz, poinformował nas, że chciałby odtworzyć w Parku historyczną scenerię Alei Chińskiej. Fundacja Sinopol bez wahania zdecydowała się zaangażować w ten projekt.

 

W ciągu kolejnego roku, Fundacja i Muzeum zacieśniały współpracę, pracując jednocześnie nad promocją projektu na wielu frontach. Dzięki temu udało się pozyskać szeroki zakres wsparcia od Ambasad oraz przedstawicieli wielu resortów rządowych obu krajów.

 

Pozostawało zdobyć fundusze do wykonania niezbędnych prac. Między 13 a 18 października 2011 roku udało nam się niezależnie porozmawiać  z Prezesem KGHM Polska Miedź SA we Wrocławiu oraz z Prezesem China Minmetals Corporation w Pekinie. Obaj panowie wyrazili chęć wsparcia finansowego projektu rewitalizacji Alei Chińskiej.

 

 Kiknij aby dowiedzieć się więcej →

 

Dzięki temu, około 2 miesiące później, podczas wizyty Prezydenta Komorowskiego w Chinach, KGHM Polska Miedź SA, China Minmetals Corporation, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundacja Sinopol podpisały „Umowę o Współpracy przy rewitalizacji Alei Chińskiej”, co było początkiem konkretnych prac przy tym przedsięwzięciu.

 

W czerwcu 2012 r. udało się zrealizować I etap projektu, polegający na wymianie nawierzchni na całej długości Alei. uroczysty Festiwal Lampionów, któremu towarzyszyły występy chińskich zespołów artystycznych z Shenzhen i Chengdu był doskonałym zakończeniem tego etapu.

 

W etapie II Muzeum Łazienki Królewskie wraz z koordynatorem całego przedsięwzięcia, czyli Fundacją Sinopol, pracowały nad ogrodem chińskim, w którym profesor Bartman zaprojektował tradycyjną altanę, pawilon i mostek chiński, mając w pamięci nieistniejący już mostek Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Latem, 2 sierpnia inauguracja III Festiwalu Lampionów była jednocześnie doskonałą okazją do uroczystego otwarcia Ogrodu Chińskiego, na którym zjawiło się wielu mieszkańców miasta, turystów, znamienitych gości i sponsorów, a całość uświetnił występ zespołu artystycznego z prowincji Heilongjiang. 

 

Fundacja Sinopol jest dumna z rezultatów, jakie przyniósł zainicjowany przez nas projekt i zaprasza do Łazienek Krółewskich na spacer Aleją Chińska i zwiedzenie prawdziwie chińskiego ogrodu. 

 

 (Część użytych w materiale zdjęć pochodzi z kolekcji fotografa Cz. Czaplińskiego - oficjalnego fotografa Muzeum Łazienki Królewskie.)