Strona główna >> czytaj wiecej

W dniach 5-11 listopada 2013 r. odbywał się w Pekinie II Festiwal Kultury Polskiej. Podczas uroczystego otwarcia, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Elżbieta Penderecka wyraziła nadzieję, że dzięki Festiwalowi Chińczycy będą mogli dowiedzieć się więcej o Polsce i jej kulturze, co przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia między dwoma krajami.


Festiwal rozpoczął się od pokazu mody, zatytułowanego „Dwa smoki”, który został przygotowany przez Katedrę Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Inspiracją dla pokazu było zdanie z chińskiego filmu „Spragnieni miłości”: „Ona musi zawsze tak świetnie wyglądać, nawet przy zakupie makaronu”.


7 listopada w Pekinie rozpoczęła się wystawa pokazująca efekty interaktywnego projektu „Poland – Kraków Design Trip”. We wrześniu zespół artystyczny „China New Design”, składający się z architektów, reżysera, piosenkarki i fotografa, przebywał przez tydzień w Krakowie na zaproszenie Ambasady RP w Chinach i Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Zainspirowani swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu, chińscy artyści stworzyli prace skierowane do chińskich odbiorców. Zong Shukun, który kierował projektem, porównał wystawę do symbolicznej mapy Krakowa, na której odwiedzający ją mieszkańcy Pekinu mogli wspólnie z artystami wcielić się w nowe role, a nawet wzbogacać ekspozycję o własne pomysły.


9 listopada otwarto wystawę prac Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego, uważanych za przedstawicieli neosurrealizmu. Głównym tematem pokazywanych prac była kobieta , ukazywana w surrealistycznych obrazach, fotografiach i pracach trójwymiarowych. „Chcemy pokazać chińskiemu widzowi nasze widzenie ojczystego kraju i te dziwne rzeczy, które dzieją się w naszych głowach” – powiedział podczas wernisażu Tymek Borowski.


10 listopada wieczorem odbył się koncert, podczas którego Chińska Narodowa Orkiestra Symfoniczna po raz pierwszy współpracowała z dyrygentem Łukaszem Borowiczem i pianistą Janem Lisieckim, utalentowanym osiemnastoletnim artystą, który już zdołał wyrobić sobie pozycję na światowych estradach. Podczas koncertu zostały wykonane utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Krzysztofa Pendereckiego.


Na zakończenie Festiwalu w dniu 11 listopada w Ambasadzie RP w Pekinie odbyło się przyjęcie z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z głównych punktów wieczoru był recital młodej polskiej pianistki Julii Kociuban z utworami Fryderyka Chopina i Grażyny Bacewicz.

 

Na podstawie: Bursztyn Zima 2013

Zdjęcia: http://pekin.msz.gov.pl/