Strona główna >> czytaj wiecej

 

1 marca o godz. 18:00 w Fiharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy słynnego chińskiego pianisty Yundi. Artysta wykona m.in. Nokturny b-moll op. 9 nr 1 i Es-dur op. 9 nr 2 oraz Andante spianato i Wielki Polonez op. 22 Fryderyka Chopina. 
 
Yundi pojawił się na międzynarodowej scenie muzycznej w wieku 18 lat gdy wygrał pierwszą nagrodę w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, stając się najmłodszym oraz pierwszym chińskim laureatem w historii słynnego konkursu. Od tego momentu jest uważany za jednego z głównych propagatorów muzyki Chopina. W uznaniu jego wkładu dla polskiej kultury, w 2010 roku rząd polski odznaczył go medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
 
Podczas swoich regularnych tras koncertowych, Yundi występował w tak prestiżowych miejscach jak np. Carnegie Hall (Nowy Jork), Royal Festival Hall (Londyn), Filharmonia Berlińska czy Alte Opera Frankfurt i Herkulessaal (Monachium). Wśród dyrygentów i orkiestr, z którymi współpracował znalazły się m.in. Berliner Philharmoniker i Seiji Ozawa, Leipzig Gewandhausorchester i Riccardo Chailly oraz Mahler Chamber Orchestra i Daniel Harding.

Artysta jest bardzo popularny w swojej ojczyźnie. Wraz z początkiem sezonu 2013/14 wyruszył w długą trasę koncertową przez 35 chińskich miast, przynosząc muzykę klasyczną zarówno do stolic prowincji, jak również mniejszych miast. Jako dodatek do swojej działalności koncertowej, Yundi interesuje się także pomocą humanitarną. Jest przedstawicielem Czerwonego Krzyża w Chinach oraz ambasadorem Environmental and City Image swojego rodzinnego miasta Chongqing. Będąc jednocześnie oddanym promocji muzyki klasycznej w kontekście edukacyjnym, Yundi jest jednym z pionierów kształcenia muzycznego w Chinach, gdzie historia jego sukcesu zainspirowała miliony dzieci do nauki gry na fortepianie. Dawał także lekcje dla zdolnych uczniów Royal College of Music, Uniwersytetu Cambridge oraz Uniwersytetu Qinghua w Pekinie. Jesienią 2012 r. został mianowany, najmłodszym w historii, prodziekanem i profesorem Wydziału Fortepianu na Syczuańskim Konserwatorium Muzycznym.
 
We współpracy z Deutsche Grammophon i EMI Classics artysta stworzył bogatą dyskografię. W 2007 r. został pierwszym chińskim pianistą, który nagrywał na żywo z Berliner Philharmoniker i Seiji Ozawa. Płyta ta, przygotowana dla Deutsche Grammophon, zdobyła entuzjastyczne recenzje i została wyróżniona przez redakcję magazynu Gramophone. Dla EMI Classics nagrał komplet Nokturnów Chopina, Live in Beijing oraz Red Piano, album prezentujący sztukę chińskich kompozytorów. Na najnowszej płycie Yundi znalazły się trzy sonaty fortepianowe Beethovena, nagrane dla Deutsche Grammophon wiosną 2013 r.